Имотен регистър справки – всичко за онлайн справките.

Имотен регистър справки

Имотен регистър справки: Какво трябва да знаете преди да направите проверка?

Справките от Имотния регистър са незаменими за всички, които се интересуват от информация за недвижими имоти – от бъдещи купувачи и наематели до професионалисти в недвижимите имоти, правни и финансови консултанти. В тази статия ще разгледаме какво представлява Имотният регистър, какви данни се съдържат в него, какви са видовете справки и как да направите бърза и лесна справка онлайн чрез miritel.bg.

Какво е Имотен регистър?

Имотният регистър представлява официална база данни, в която се съхранява информация за собствеността и правното състояние на недвижимите имоти в България. Данните в него са важни за удостоверяване на собственост, проверка на права и тежести върху даден имот, и още много. Всеки, който планира покупка, продажба или наем на имот, трябва да направи справка, за да получи актуална и точна информация за имота.

Публичност на Имотен регистър

Съгласно Чл. 93, ал. 1 от Закона за Кадастъра и имотния регистър:  Всеки може да получи устна справка за вписванията по партида на недвижим имот, препис или извлечение от нея или удостоверение за вписано или невписано в нея обстоятелство.

Какво е служба по вписванията?

Агенция по вписванията е изпълнителна агенция към министъра на правосъдието със седалище в София и със служби по вписванията в седалищата на районните съдилища.

Агенцията има правомощията да обработва всички подлежащи на вписване актове и въз основа на тях да извършва справки, да издава удостоверения и да прави преписи.

Какви данни може да получите при справка от Имотния регистър?

При проверка в Имотния регистър може да получите информация за:

  • Собствениците на имота – важна информация за идентифициране на реалния собственик.
  • Правното състояние на имота – дали имотът има тежести, ипотеки или възбрани.
  • История на имота – преглед на предишни собственици и прехвърляния.
  • Земя и парцели – данни за земеделски земи и парцели, което е особено полезно при сделка със земя.

Защо е важно да правите справка в Имотния регистър?

  1. Гаранция за сигурност – Проверка на правния статус на имота намалява риска от измами.
  2. Проверка на тежести – Убедете се, че имотът няма неплатени ипотеки или други финансови задължения.
  3. Проверка на историята на собствеността – Разберете дали имотът е бил прехвърлян многократно, което може да е сигнал за потенциални проблеми.
  4. Лесно и достъпно – Със съвременните технологии вече можете да направите справка бързо и лесно онлайн.

Как да направите справка в Имотния регистър чрез miritel.bg?

Miritel.bg предлага лесен и удобен начин за достъп до информация от Имотния регистър чрез онлайн справки. Процесът е изцяло онлайн и включва:

  1. Изберете услуга – Отидете в секцията „Имотен регистър“ и изберете желаната услуга.
  2. Попълнете данните – Въведете нужните данни за имота, като адрес или идентификационен номер.
  3. Получете резултата – Ще получите подробна информация за имота в кратък срок директно на вашия имейл.
Заяви справка от Имотен регистър

Имотен регистър справки – видове.

  • Справките от Електронната версия на Имотен регистър обхващат период от най-ранна година 1991 г. до момента на извършване на справката.

За различните служби по вписванията електронизацията е въведена в различни години. Година на въвеждане на Имотен регистър справки за по-големите Служби по вписванията: София – 1998 г.; Варна – 1993 г.; Пловдив – 1991 г.; Бургас – 1993 г., Плевен – 2002 г.; Добрич – 1997 г.; Благоевград – 1997 г.; Пазарджик – 1997 г.;  Перник – 2002 г.; Русе – 2001 г.; Шумен – 1994 г.; Стара Загора – 1994 г.; Сливен – 1994 г.

Какво означава това? Ако заявите от имотен регистър справки най-ранната дата на акт, който ще се съдържа в тях ще е годината на въвеждане на елктронизацията в съответната служба по вписванията.

  • Може ли да се направи проверка на имущественото състояние на лице в имотен регистър справки?

Няма  универсална справка, която да върне резултат имущественото състояние на лице, вкл. наследодател. В Имотен регистър справки се вписват актове, свързани с недвижими имоти, асоциирани с определено лице /по ЕГН или три имена/ или имот.

При придбиване по наследство не се съставят никакви актове /придобиването на собствеността става по силата на закона от момента на откриване на наследството/, които да подплежат на вписване. Затова придобитото по наследство не фигурира в Имотния регистър, респективно в справките за лица от там.

Как да направите цялостна проверка на наследство можете разберете ОТТУК.

1. Справка  за лице от Имотен регистър за всички служби по вписвания или проверка на имот по ЕГНПроверка на имот по ЕГН

„Справка за лице от Имотен регистър за всички служби по вписвания“ показва всички вписвания, отбелязвания и заличавания по персоналната партида на едно или няколко лица, на територията на всички 113 Служби по вписвания

Проверка на имот по ЕГН – как може да бъде направено това с имотен регистър справки?

Със справка имотен регистър по ЕГН / ЕИК / ЛНЧ можете да получите данни за всички вписвания, свързани с имоти за определено лице на територията на цялата страна. Ако за определен имот, свързан с лицето са налице тежести – ипотеки, искови молби, възбрани или др. те ще бъдат визуализирани в справката и ако е необходимо може да бъде заявен препис от съответния акт.

2. Справка за имот от имотен регистър

Имотен регистър справки„Справка за имот от имотен регистър“ показва данните за всички вписвания, отбелязвания и заличавания, вписани в Имотнен регистър, свързани с избрания имот.

За проверка на имот е необходимо да се посочи служба по вписванията, на територията на която се намира имота и поне още един от следните критерии:

Кадастрален идентификатор, № на електронна партида на имота, № на стара имотна партида, Населено място, ж.к./ квартал, бул./ул.№, бл.. вх., ет. ап., Местност, Планоснимачен №, Парцел, Площ по документ

Периодът на имотен регистър справки обхваща най-ранната дата, за която в Информационната система на Имотен регистър са налични данни за вписвания, отбелязвания или заличавания за избрания имот, в съответната Служба по вписване по местонахождение на имота.

Кава е разликата между Справка за имот от Имотен регистър/Компютърна справка за тежести/ и Удостоверение за тежести?

Справката за имот представлява генерирана от електронната  партида на определен имот поредица от вписвания, вкл. за прехвъряне, искови молби, отбелязвания на решения, ипотеки, запори и пр. Тя е ограничена от датата на въвеждане на електронизацията в съответната Служба по вписвания.

Удостоверението за тежести се изготвя ръчно на базата на всички вписвания, които се установяват в зададения период за имота и лицата,  които имат касатеслство с имота. В Удостовереноето се проследява собствеността, вкл. и когато тя преминава по наследство, което е невъзможно да бъде включено в Справката. За Верността на Удостоверението за тежести  Съдия по вписванията полага подпис под него.

3. Имотен регистър справки по 3 имена или Справка за лице от Имотен регистър за избрана служба по вписвания.

Имотен регистър справки по 3 имена подобно на Имотен регистър справки за лице показва всички вписвания, отбелязвания и заличавания по персоналната партида на едно или няколко лица, на територията на само една /това е една от основните разлики/ Служба по вписванията.

По-важната разлика се състои в това, че търсенето на вписвания може да бъде направено освен по ЕГН, ЕИК или ЛНЧ и по 3/три/ или само по 2/две имена.

Дотолкова, доколкото е възможно съвпадение на имена на различни лица, преди генериране на имотен регистър справки по 3 имена е възможно да се селектира лицето по година и месец на раждане, каквато опция предлага функционалността на услугата.

Друга важна разлика и основно качество на тези имотен регистър справки е, че може да се търси по дата на раждане, което позволява да се търси по дата на раждане на чужденец.

4. Имотен регистър справки за документ

Имотен регистър справки„Справка за документ от имотен регистър“ показва всички данни за избран документ, вписан в Имотния регистър: Службата по вписвания, книга, том, номер и година, номер от двойно-входящ регистър и година, тип акт, дата на вписване; Страните по акта, уникалните идентификатори и имена на страните, материален интерес и таксата за вписване на документа.

Най-важната особеност на тази справка е, че от нея може да се узнае материалният интерес, т.е. цената на която е извършена сделката, както и таксата за вписване, която е платена и която е пропорционална на материалния интерес.

 

5. Имотен регистър справки от електронна партида на имот.

Имитен регистър справки„Справка от електронна партида за имот“ показва последователно всички основни данни за партидата на имота, в това число и данни от частите на партидата: от част А, част Б, част В, част Г, дo част Д.

Партидата на всеки недвижим имот се състои от следните пет части: 

1. част „А“ – за имота; 

2. част „Б“ – за собственика и за признаването и прехвърлянето на правото на собственост; 

3. част „В“ – за учредяването и прехвърлянето на други вещни права и за юридическите факти и обстоятелствата, подлежащи на вписване, освен тези по т. 4 и 5; 

4. част „Г“ – за ипотеките; 

5. част „Д“ – за възбраните. 

Подлежащият на вписване акт се вписва в частта на партидата, за която се отнася. Партидата е документ с оповестително действие. Тя няма характер на доказателство за вписаните факти, обстоятелства и права.

Заяви справка от Имотен регистър

Как да намеря собственик на имот?

Имотен регистър сравки може да помогне да откриете кой е собственик на имот с имотен регистър Справки за имот от имотен регистър. Нужно е да се знае поне точният адрес на имота. Ако се окаже, че не са налице вписвания за имота, то може да се опита с Извлечение от Кадастралният регистър на имотите /КРНИ/, който също съдържа информация за собствениците на имотите.

Как да открия изгубен нотариален акт?

Изгубен нотариален акт или актът за собственост на определен имот може да бъде открит с Имотен регистър Справки за лице или за имот от имотен регистър. Ако се окаже, че не са налице вписвания за имота, то може да се опита с Извлечение от Кадастралният регистър на имотите /КРНИ/, който също съдържа информация за собствениците на имотите.

Информацията, която е нужна, за да се заяви конкретен акт, които е вписан в Имотен регистър, вкл. нотариален акт за собственост е № на акт, том и година на вписването и може да бъде направно с услугата Незаврен препис от акт вписан в Имотен регистър.

Това е най-важната информация, която може да се получи със Имотен регистър справки.

Какво да вземете предвид при избора на онлайн услуга за справки?

Изборът на сигурна и надеждна услуга за справки е от решаващо значение, когато става въпрос за достъп до лична и правна информация. Miritel.bg предлага сигурна платформа с бърз и удобен достъп до необходимите данни, като същевременно спазва всички законови изисквания и стандарти за защита на личните данни.

Защо да изберем Мирител БГ

  • 24/7 наличност на услугите
  • Достъп до всички регистри от едно място
  • Не се налага да ходите никъде
  • Не се налага да се сблъсквате с администрацията
  • Не се налага да търсите скъпи консултанти
Заяви справка от Имотен регистър

6 документи за продажба на имот – Само за 5 минути от телефона

Miritel използва бисквитки, за да ви осигурява най-добрия възможен експириънс, като запомня предпочитанията и посещенията ви. С избирането на бутона “Приемам”, вие се съгласявате с използването на всички бисквитки